معرفی کتاب ها, نقد و بررسی سفرنامه ها

بررسی کتاب ۹۷۶ روز در پس کوچه های اروپا

کتاب 976 روز در پس کوچه های اروپا

بررسی کتاب 976 روز در پس کوچه های اروپا

محمد دلاوری نویسنده کتاب 976 روز در پس کوچه های اروپا در پشت جلد کتاب خود پاراگرافی را نوشته که خواندنش خالی از لطف نیست . بیایید با هم این چکیده را بخوانیم :

یک شیء بزرگ مانند یک کاناپه‌ی کهنه را نمی‌شود در بلژیک دور انداخت، یعنی «دور» در بلژیک وجود ندارد! نمی‌شود جایی را پیدا کرد که بگویی اینجا خوب است پرتش کن پایین…برویم! همه‌جا نزدیک است. همه‌جا یک هویت مشخص دارد. به همین نسبت جای «دورافتاده» هم وجود ندارد. نزدیک‌بودن به پایتخت و یا حتی به پادشاه و نه هیچ‌چیز دیگر مرکزیت نمی‌آورد. در محوطه‌ی کمیسیون اروپا بودم که رئیس اتحادیه با جمع اصحاب وارد محوطه شد، هیچ‌یک از کسانی که مشغول کارشان بودند از جایشان تکان نخوردند، ده متر آن‌طرف‌تر نظافتچی داشت زمین را تمیز می‌کرد، حتی برنگشت به رئیس کمیسیون بگوید حالت چطوره؟

خب حالا که با هم این قسمت از کتاب را خواندیم برگردیم به تحلیل خودمان از این اثر شیرین و جذاب .

محمد دلاوری در زمانی که خبرگزار واحد خبری صدا و سیما بود توسط تیم خبری به کشور بلژیک اعزام شدند . ماجرا از فرودگاه امام و اولین برخورد و مواجه او با غرب بالاخص اروپا آغاز می شود و با لحنی بسیار شیرین و گاها طنز آمیز مخاطب را با خود همراه میکند تا 240 صفحه کتاب را بدون لحظه ای خستگی تمام کند.

دلاوری در سفرنامه 976 روز در پس کوچه های اروپا همچون فردی که نه دلبسته غرب و نه عاشق و دلباخته به او می نویسد. تمام معایب و محاسن اروپا را ریز به ریز تا جایی که کنجکاویش رسیده باشد بیان می کند . و همچون پدری دلسوز از ما میگوید و گاها با طعنه و کنایه ما را با اروپا قانون مند قیاس میکند.شاید بیشترین موردی که دلاوری را جذب اروپا کرده است همین قانون مندی آنجا است ، قانونی که برای همه اقشار جامعه به طور یکسان و برابر لازم الاجرا است و ضعیف و قوی ، وزیر و وکیل ، رییس جمهور و شهروند معمولی نمی شناسد.در بخش هایی از این سفرنامه با مطالبی جالب آشنا می شویم که بیان آنها خالی از لطف نیست.

کتاب 976 روز در پس کوچه های اروپا

حمایت بلژیکی ها از فلسطین

در بخشی از کتاب در رابطه با یکی از افرادی که در بلژیک در تظاهرات هفتگی یا ماهانه بر علیه سیاست های شهرک سازی اسرائیلی ها شرکت میکرد مینویسد:

حرف را می کشانم به فلسطین ، میخواهم بدانم ژوزف بلژیکی را چه انگیزه ای به حمایت از فلسطین کشانده است.میگوید : ” من سال هاست که هر وقت احساس میکنم طبقه ای مورد ستم قرار میگیرد اعتراض کرده ام“ 

ژوزف از تعبیر class struggles (منازعه طبقاتی) و آدم را یاد صفحه یکِ کتابِ مانیفست مارکس می اندازد.آنجا که کارل در اولین خطوط مینویسد : « تاریخ همه جوامع تا کنون تاریخ نبرد طبقات است.» ژوزف میگوید : «سال ها قبل در تجمعات آرژانتین هم شرکت می کردم.»

 

ماجرا سفیر ایران در بلژیک

سفیر ایران در بلژیک که به حضور “پادشاه آلبرت” رسیده بود تا استوارنامه اش را تقدیم کند . چند روز بعد از عکاس خانه همایونی پیام فرستاند که عکس دو نفری شما آمده است بیایید تحویل بگیرید . سفیر هم گفت : «چه جالب ، خُب بفرستید برایمان!»

مسئول عکاس خانه میگوید :«حتما! فقط 14 یورو ناقابل باید بپردازید ، چون بالاخره عکاس خانه پادشاهی خرج دارد.»

این رفتار در اروپا استثنا نیست. در این مملکت همه امور خرج دارد. و اصولا به کسی مجانی فحش هم نمی دهند!دلیل آن هم روشن است ؛ از زیر این خاک نفت نمی جوشد که بفروشند و بی دغدغه خرج کنند. تمام پولی که در این کشور تولید می شود ، که به بازو یا فکرشان فشار آورده یا سر مردم سایر ممالک کلاه گذاشته اند و برای همین حاضر نیستند پولی را که با زحمت بدست آمده بذل و بخشش کنند.

 

جمع بندی مطالب کتاب

همان طور که در قسمت های مختلف کتاب خواندید این اثر از دلاوری به همه ابعاد غرب و مقایسه بی طرفانه آن با فرهنگ شرقی پرداخته است . از مقایسه در حوزه فرهنگ و سیاست و قانونمندی و … بگیر تا مباحثی مانند سبک غذایی و رفتار های بی تکلفانه آنها و … پرداخته است .

و شما کافیست این کتاب جذاب و خواندنی را یک مرتبه دست بگیرید و تنها یک فصل آن را انتخاب کنید و بخوانید تا عاشق کتاب شوید . کتاب 976 روز در پس کوچه های اروپا در انتشارات قدیانی تا امروز به چاپ هفتم خود رسیده است و اگر مایل به تهیه کتاب از فروشگاه اینترنتی لیبرو هستید میتوانید به لینک زیر مراجعه نمایید.

 

خرید کتاب 976 روز در پس کوچه های اروپا

 

2 دیدگاه در “بررسی کتاب ۹۷۶ روز در پس کوچه های اروپا

 1. احسان گفت:

  ممنون بابت معرفیتون
  من این کتابو نخوندم اما تعریفشو از خیلی ها شنیدم ، فکر کنم آخر مجبور بشم امتحانش کنم

  1. سیدمحمدجواد تقوی گفت:

   مجبور چرا ؟ 🙂
   خیلی کتاب بی نظیریه مخصوصا اینکه هم حجم کمی داره هم قیمتش مناسبه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *