محصول به سبد خرید اضافه شد
0
فروشگاه خرید کتاب لیبرو| وارد شوید| ثبت نام کنید

خلاصه کتاب ۹۷۶ روز در پس کوچه های اروپا

دسته‌بندی: معرفی کتاب ها
تاریخ: 25 آبان 1399
بازدید: 1,654 نفر
کتاب 976 روز در پس کوچه های اروپا

ما در فروشگاه کتاب لیبرو قصد داریم به خلاصه کتاب ۹۷۶ روز در پس کوچه های اروپا نوشته محمد دلاوری بپردازیم . در پشت جلد کتاب خود پاراگرافی را نوشته که خواندنش خالی از لطف نیست . بیایید با هم این خلاصه را بخوانیم :

یک شیء بزرگ مانند یک کاناپه‌ی کهنه را نمی‌شود در بلژیک دور انداخت، یعنی «دور» در بلژیک وجود ندارد! نمی‌شود جایی را پیدا کرد که بگویی اینجا خوب است پرتش کن پایین…برویم! همه‌جا نزدیک است. همه‌جا یک هویت مشخص دارد. به همین نسبت جای «دورافتاده» هم وجود ندارد. نزدیک‌بودن به پایتخت و یا حتی به پادشاه و نه هیچ‌چیز دیگر مرکزیت نمی‌آورد. در محوطه‌ی کمیسیون اروپا بودم که رئیس اتحادیه با جمع اصحاب وارد محوطه شد، هیچ‌یک از کسانی که مشغول کارشان بودند از جایشان تکان نخوردند، ده متر آن‌طرف‌تر نظافتچی داشت زمین را تمیز می‌کرد، حتی برنگشت به رئیس کمیسیون بگوید حالت چطوره؟

خب حالا که با هم این قسمت از کتاب را خواندیم برگردیم به تحلیل خودمان از این اثر شیرین و جذاب .

محمد دلاوری در زمانی که خبرگزار واحد خبری صدا و سیما بود توسط تیم خبری به کشور بلژیک اعزام شدند . ماجرا از فرودگاه امام و اولین برخورد و مواجه او با غرب بالاخص اروپا آغاز می شود و با لحنی بسیار شیرین و گاها طنز آمیز مخاطب را با خود همراه میکند تا 240 صفحه کتاب را بدون لحظه ای خستگی تمام کند.

دلاوری در سفرنامه 976 روز در پس کوچه های اروپا همچون فردی که نه دلبسته غرب و نه عاشق و دلباخته به او می نویسد. تمام معایب و محاسن اروپا را ریز به ریز تا جایی که کنجکاویش رسیده باشد بیان می کند . و همچون پدری دلسوز از ما میگوید و گاها با طعنه و کنایه ما را با اروپا قانون مند قیاس میکند.شاید بیشترین موردی که دلاوری را جذب اروپا کرده است همین قانون مندی آنجا است ، قانونی که برای همه اقشار جامعه به طور یکسان و برابر لازم الاجرا است و ضعیف و قوی ، وزیر و وکیل ، رییس جمهور و شهروند معمولی نمی شناسد.در بخش هایی از این سفرنامه با مطالبی جالب آشنا می شویم که بیان آنها خالی از لطف نیست.

کتاب 976 روز در پس کوچه های اروپا

حمایت بلژیکی ها از فلسطین

در بخشی از خلاصه کتاب ۹۷۶ روز در پس کوچه های اروپا در رابطه با یکی از افرادی که در بلژیک در تظاهرات هفتگی یا ماهانه بر علیه سیاست های شهرک سازی اسرائیلی ها شرکت میکرد مینویسد:

حرف را می کشانم به فلسطین ، میخواهم بدانم ژوزف بلژیکی را چه انگیزه ای به حمایت از فلسطین کشانده است.میگوید : ” من سال هاست که هر وقت احساس میکنم طبقه ای مورد ستم قرار میگیرد اعتراض کرده ام“ 

ژوزف از تعبیر class struggles (منازعه طبقاتی) و آدم را یاد صفحه یکِ کتابِ مانیفست مارکس می اندازد.آنجا که کارل در اولین خطوط مینویسد : « تاریخ همه جوامع تا کنون تاریخ نبرد طبقات است.» ژوزف میگوید : «سال ها قبل در تجمعات آرژانتین هم شرکت می کردم.»

 

ماجرا سفیر ایران در بلژیک

در بخش دیگری از خلاصه کتاب ۹۷۶ روز در پس کوچه های اروپا سفیر ایران در بلژیک که به حضور “پادشاه آلبرت” رسیده بود تا استوارنامه اش را تقدیم کند . چند روز بعد از عکاس خانه همایونی پیام فرستاند که عکس دو نفری شما آمده است بیایید تحویل بگیرید . سفیر هم گفت : «چه جالب ، خُب بفرستید برایمان!»

مسئول عکاس خانه میگوید :«حتما! فقط 14 یورو ناقابل باید بپردازید ، چون بالاخره عکاس خانه پادشاهی خرج دارد.»

این رفتار در اروپا استثنا نیست. در این مملکت همه امور خرج دارد. و اصولا به کسی مجانی فحش هم نمی دهند!دلیل آن هم روشن است ؛ از زیر این خاک نفت نمی جوشد که بفروشند و بی دغدغه خرج کنند. تمام پولی که در این کشور تولید می شود ، که به بازو یا فکرشان فشار آورده یا سر مردم سایر ممالک کلاه گذاشته اند و برای همین حاضر نیستند پولی را که با زحمت بدست آمده بذل و بخشش کنند.

 

جمع بندی خلاصه کتاب ۹۷۶ روز در پس کوچه های اروپا

همان طور که در قسمت های مختلف خلاصه کتاب ۹۷۶ روز در پس کوچه های اروپا خواندید به همه ابعاد غرب و مقایسه بی طرفانه آن با فرهنگ شرقی پرداخته است . از مقایسه در حوزه فرهنگ و سیاست و قانونمندی و … بگیر تا مباحثی مانند سبک غذایی و رفتار های بی تکلفانه آنها و … پرداخته است .

و شما کافیست این کتاب جذاب و خواندنی را یک مرتبه دست بگیرید و تنها یک فصل آن را انتخاب کنید و بخوانید تا عاشق کتاب شوید . کتاب 976 روز در پس کوچه های اروپا در انتشارات قدیانی تا امروز به چاپ هفتم خود رسیده است و اگر مایل به تهیه کتاب از فروشگاه اینترنتی لیبرو هستید میتوانید به لینک زیر مراجعه نمایید.

 

خرید کتاب 976 روز در پس کوچه های اروپا

 

برچسب‌ها:

سیدمحمدجواد تقوی

زندگی بدون فهم برای انسان بیشتر شباهت به بردگی و اسارت دارد . ما هویتمان را از دانسته هایمان میگیریم

دیدگاه‌ها

ساتاسپ در ۲۶ بهمن ۱۴۰۰ گفته:

والا این اروپایی هم هرجا راه داشته باشه از زیر قانون فرار میکنن !!اگرم میبینید خیلی قانون مندن چون راه فراری براشون نگذاشتن !یعنی کمرشون زیر قانون مندی شکسته:)) سیستم خوردشون کرده فقط از بیرون قشنگه

دکتر در ۱۱ بهمن ۱۴۰۰ گفته:

سلام و درود.
به نظر بنده این کتاب خوب نیست و پیشنهاد نمیدهم.
وقتی هر شخصی بدون دانش و اطلاعات می نویسد، نتیجه بهتر از این نمیشود.
.
بنده، دوستان و خویشاوندان بنده، سالها در کشورهای مختلف اروپایی، آسیایی و آفریقایی کار، زندگی و تحصیل کرده ایم.
با حقایق و تاریخ و واقعیت کشور ها آشنایی داریم.
اروپا و آمریکایی که روی خون، علم، دانش و منابع کشور های آسیایی-آفریقایی بنا شده، شاید ظاهری زیبا داشته باشد ولی باطنی بسیار کثیف و خبیث دارد.
.
اگر کمی اهل تاریخ باشید، متوجه خواهید شد که کشور های غرب(اروپا و آمریکا)، در طول تاریخ(قبل و بعد اسلام)، فاقد فرهنگ غنی، علم و دانش، منابع و نیروی انسانی بودند، از اینرو برای جبران این کمبود ها، شروع به غارت و استعمار کشور های آسیایی و آفریقایی کردند و با مکر و حیله یا حتی توسل به جنگ و زور، توانستند این کمبود ها را جبران کرده و به این جایگاه برسند.
حتی در بسیاری موارد، وقتی استفاده اروپایی ها از یک منبع تمام میشد یا اینکه میخواستند آنجا را ترک کنند، آن منبع را از بین می بردند تا کسی نتواند از آن استفاده کند.
.
بیش از 90 درصد اختراعات و اکتشافات و آبادانی ها و پیشرفت ها محصول کشورهای آسیایی و آفریقایی بوده است.
.
آنوقت متاسفانه عده ای بی سواد یا کم سواد غرب زده، کشور های غربی را بهشت و کشورهای شرقی را جهنم خطاب میکنند.
.
در کل کتاب ضعیفی است، چه از نظر متن و محتوا و چه از نظر طرز نگارش.
.
ممنون که نظر بنده را خواندید.
موفق باشید.

احسان در ۹ آذر ۱۳۹۹ گفته:

ممنون بابت معرفیتون
من این کتابو نخوندم اما تعریفشو از خیلی ها شنیدم ، فکر کنم آخر مجبور بشم امتحانش کنم

    سیدمحمدجواد تقوی در ۹ آذر ۱۳۹۹ گفته:

    مجبور چرا ؟ 🙂
    خیلی کتاب بی نظیریه مخصوصا اینکه هم حجم کمی داره هم قیمتش مناسبه

برای ارسال دیدگاه باید وارد حساب کاربری خود شوید.

رفتن به بالای صفحه

خرید اینترنتی کتاب از فروشگاه کتاب لیبرو می تواند یک تجربه خوب و لذت بخش باشد . جهـت خرید اینترنتی کتاب رمان ، تاریخ ، فلسفه ، روانشناسی و ... می توانید همین حالا اقدام نمایید.ما معتقدیم تنها کتاب نمی فروشیم بلکه انگیزه و امید را هم به شما می فروشیم.

تمامی حقوق این سایت متعلق به تیم لیبرو می باشد Copyright © 2024 librooo.com طراحی شده توسط تیم سرچیتو و سئو و طراحی سایت در شیراز

فروشگاه لیبرو یکی کتابفروشی آنلاین شیراز است که برای ساکنین شهر شیراز خدمات سریع تری ارائه میدهد.